Audyt energetyczny
Audyt energetyczny wykonywany jest przez uprawnione jednostki takie jak nasza firma po to, by określić energochłonność, a tym samym energooszczędność budynku. Dlaczego wykonuje się audyt energetyczny budynku? Jest to najbardziej wiarygodny i rzetelny sposób na to, by określić wielkość emisji, zapotrzebowanie na energię, czy udział źródeł odnawialnych w rocznym zapotrzebowaniu budynku na energię. Audytor energetyczny podczas takiego audytu określa bieżącą energooszczędność budynku, udzielając jednocześnie wskazówek, które pozwolą ją poprawić. Nasz zespół do każdego budynku podchodzi indywidualnie, określając jego mocne i słabe strony, to pozwala nam przygotować rekomendacje, które umożliwią jak najefektywniej poprawić energooszczędność budynku.
Skorzystaj z promocji – z kodem GRH10PLUSZN dostaniesz 10% zniżki!
Audyt energetyczny budynku co to jest?
Świadectwa energetyczne wywołują obecnie ogromne zainteresowanie ze względu na zmianę przepisów w 2023 roku. Certyfikat to dokument, który zostaje wydany na podstawie oceny bieżącego poboru energii przez dany lokal, dom lub mieszkanie i określa jego efektywność energetyczną, przypisując mu odpowiednią klasę. Kiedy zatem należy zdecydować się na audyt energetyczny budynku 2024? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, świadectwa energetyczne stanowią obowiązkowy dokument, który musi posiadać właściciel budynku lub mieszkania, chcąc go wynająć lub sprzedać. Wykonywanie audytów energetycznych na poczet wystawienia świadectwa jest zatem obowiązkowe od kwietnia 2024 roku. Warto również podkreślić, że rzetelnie przeprowadzony audyt zwiększa szansę na uzyskanie dodatkowego finansowania z funduszy Unii Europejskiej lub programu gminnego.
Obowiązkowy audyt energetyczny 2024
Jakie informacje są niezbędne do przeprowadzenia audytu i wystawienia świadectwa energetycznego? Certyfikat audytora energetycznego wystawiany jest na podstawie danych adresowych, charakterystyki konstrukcyjnej, rodzaju materiałów użytych do budowy lokalu oraz rodzaju wykorzystywanych urządzeń elektrycznych. Audyty energetyczne uwzględniają również, czy w budynku zainstalowana jest klimatyzacja, czy nie. Warto pamiętać, że jeśli dane z dostarczonych dokumentów są niewystarczające, nasz zespół osobiście sprawdzi energooszczędność budynku, przyjeżdżając na miejsce. Obowiązkowy audyt energetyczny 2024 w wykonaniu naszego Zespołu to rzetelność, wiarygodność i profesjonalizm. Masz pytania dotyczące audytu lub certyfikatu? Skontaktuj się z nami, a rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.
Koszt audytu energetycznego
Zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje audyt energetyczny, cena uzależniona jest od typu budynku i jego powierzchni. Z łatwością obliczysz ją na naszej stronie. Wystarczy, że wybierzesz interesujące Cię świadectwo energetyczne i wypełnisz podstawowe informacje, a wyliczony koszt audytu energetycznego pojawi się na ekranie. W wyniku przeprowadzonego audyty energetycznego otrzymasz certyfikat w wersji papierowej lub elektronicznej. Certyfikat informuje nie tylko o bieżącym zużyciu energii, ale obejmuje również rekomendacje dotyczące poprawy efektywności energetycznej.
Skorzystaj z promocji – z kodem GRH10PLUSZN dostaniesz 10% zniżki!
Audyt energetyczny a świadectwo charakterystyki energetycznej
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czym różni się audyt energetyczny a świadectwo energetyczne, warto podkreślić, że nie są to pojęcia tożsame. Świadectwo charakterystyki energetycznej istnieje w polskim ustawodawstwie od 2009 roku. Jego wystawienie ma na celu określenie nieodnawialnej energii pierwotnej i końcowej, na jaką występuje zapotrzebowanie w danym obiekcie. Audyt efektywności energetycznej to natomiast procedury, które prowadzą do uzyskania informacji na temat zużycia. Jego efektem może, lecz nie musi być uzyskanie świadectwa. Audyty energetyczne budynków przeprowadza się nie tylko ze względu na nowe wymogi prawne, lecz też, aby dowiedzieć się, w jaki sposób można zmniejszyć zużycie energii czy też jak odpowiednio przeprowadzić modernizację konkretnych instalacji. Możesz zdecydować się na jego wykonanie zarówno ze względów prawnych, jak też wyłącznie praktycznych i użytkowych. Jeśli potrzebujesz więcej informacji lub zastanawiasz się, jak ma się do siebie świadectwo energetyczne a audyt energetyczny i czy będziesz ich potrzebować, zachęcamy do kontaktu z nami.
Audyt energetyczny domu
Opisywane prace mogą być wykonywane dla różnego rodzaju obiektów. Audyt energetyczny domu przeprowadzany jest w budynku o charakterze mieszkalnym. Pod uwagę brane są takie czynniki, jak stan zewnętrznych ścian, dachu, czy stolarki otworowej. Badane są również instalacje grzewcze, czy też oświetlenie. Dzięki temu audyt energetyczny domu jednorodzinnego dostarcza niezbędnych informacji, które pozwolą na skuteczne przeprowadzenie remontu, po którym zwiększy się efektywność ogrzewania, czy zniwelowanie zostaną źródła uciekania ciepła, co przełoży się na oszczędności finansowe dla mieszkańców. Warto skorzystać z takich usług zarówno, gdy interesują Cię certyfikaty energetyczne budynków, jak też jeżeli chcesz pozyskać informacje o efektywności energetycznej na własny użytek, np. przed pracami remontowymi.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa
Szczególnym rodzajem audytu jest audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Dla wielu podmiotów działających na rynku to czynność obowiązkowa. Kwestię tę określa Ustawa o efektywności energetycznej będąca realizacją założeń dyrektywy nr 2012/27/UE Unii Europejskiej. Prace audytowe powinny być przeprowadzane w firmie regularnie co 4 lata, a wyjątkami są jedynie mikro-, mali oraz średni przedsiębiorcy. Audyt energetyczny dla firm musi zostać wykonany, jeżeli dany podmiot w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średnio min. 250 osób na rok. Drugim z kryteriów, które może determinować konieczność przeprowadzenia prac, jest obrót przekraczający równowartość 50 mln euro lub aktywa rocznego bilansu przekraczające wartość 43 mln euro.
Skorzystaj z promocji – z kodem GRH10PLUSZN dostaniesz 10% zniżki!
Audyt Czyste Powietrze
Pomiar energetyczny budynku będzie Ci potrzebny również w sytuacji, gdy chcesz skorzystać z dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze. To rządowa akcja trwająca od 2018 roku, która ma zakończyć się w roku 2029. Jej celem jest ograniczenie emisji szkodliwych dla środowiska substancji, a adresatami programu są właściciele domów jednorodzinnych wykorzystujący przestarzałe źródła ogrzewania. Ich wymiana wiąże się przeważnie z dość dużym wydatkiem, który może przekraczać możliwości niektórych gospodarstw. W związku z tym możliwe jest uzyskanie dofinansowania. Środki można otrzymać m.in. na wymianę tzw. „kopciucha”, modernizację instalacji grzewczej, ocieplenie obiektu, czy też wymianę stolarki otworowej. Źródłem informacji na temat tego, jakich zmian należy dokonać, jest audyt do programu Czyste Powietrze. Jest on obowiązkowy, jeśli chcesz skorzystać z opcji programu Czyste Powietrze z kompleksową termomodernizacją. Wówczas stanowi on podstawę do przeprowadzenia termomodernizacji, a także otrzymania na nią środków finansowych. Audyt energetyczny do Czystego Powietrza musi zostać przeprowadzony zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r., aby mógł on zostać uwzględniony, a wniosek o dotację rozpatrzony. Określa on, które elementy budynku należy modernizować, jaki będzie koszt prac, a także jaką przyniosą oszczędność. W związku z tym istotne jest, aby Czyste Powietrze – audyt energetyczny został przeprowadzony przez uprawnionych specjalistów, którzy wykonają go zgodnie z wytycznymi Ministerstwa i obowiązującymi przepisami prawa.
FAQ
Jakie korzyści przynosi przeprowadzenie audytu energetycznego dla mojej firmy/domu?
Przeprowadzenie audytu będzie korzystne nie tylko dla klientów, którzy chcą uzyskać świadectwo energetyczne przy sprzedaży mieszkania. To tylko kilka zalet wykonania audytu przez specjalistyczną, uprawnioną do tego firmę:
- Dostosowanie się do obowiązujących przepisów prawnych,
- Uniknięcie kar za brak świadectwa efektywności lub brak przeprowadzania okresowych audytów w firmie,
- Możliwość uzyskania dofinansowania (np. jeśli wybierzesz audyt energetyczny do programu Czyste Powietrze),
- Przygotowanie się do nadchodzących zmian prawnych – w najbliższych latach prawdopodobnie nie będzie możliwości sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości o najniższych klasach energetycznych,
- Zwiększenie atrakcyjności sprzedawanej lub wynajmowanej nieruchomości w oczach potencjalnych nabywców,
- Ochrona środowiska,
- Oszczędności finansowe – audyt termomodernizacyjny dostarczy informacji na temat modernizacji, których wykonanie przełoży się na oszczędność na ogrzewaniu budynku,
- Poprawa wizerunku firmy – jeśli audyt oraz wynikające z niego modernizacje przeprowadzane są w przedsiębiorstwie, warto wykorzystać ten fakt w działaniach marketingowych. Możesz w ten sposób poprawić wizerunek firmy w oczach partnerów i klientów, kreując obraz podmiotu nowoczesnego, inwestującego w nowe technologie i dbającego o środowisko.
Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy dla firm i instytucji?
Audyt efektywności energetycznej zgodnie z obowiązującymi przepisami nie dotyczy mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw. Co 4 lata powinny go wykonywać podmioty spełniające następujące kryteria, biorąc pod uwagę dane z ostatnich dwóch lat obrotowych:
- Zatrudniające średniorocznie więcej niż 250 pracowników,
- Osiągające roczny obrót netto ze sprzedaży oraz operacji finansowych powyżej 50 mln euro; mające sumę aktywów bilansu na koniec jednego z dwóch uwzględnianych lat powyżej 43 mln euro.
Jak długo trwa przeprowadzenie audytu energetycznego?
Wykonywanie audytów energetycznych nie wiąże się z długim okresem oczekiwania i może być przeprowadzane w krótkim czasie ze względu na dostępność opcji audytu online. Wówczas potrzebujemy od klienta takich informacji o budynku, jak charakterystyka konstrukcyjna, czy rodzaj instalacji i materiałów. Dane są analizowane przez naszych ekspertów. Jeśli informacje są wystarczające, wystawiany jest certyfikat. W przypadku, gdy brakuje nam niezbędnych danych, umawiamy się na ocenę budynku na miejscu u klienta.
Kto może wykonać audyt energetyczny?
Audyt energetyczny budynku niezbędny do uzyskania certyfikatu efektywności może wykonać jedynie uprawniony audytor. Osoba taka musi spełnić kilka określonych prawnie wymogów. Konieczne jest ukończenie studiów wyższych i uzyskanie jednego z następujących tytułów: inżynier, inżynier architekt, inżynier pożarnictwa, inżynier architekt krajobrazu, magister inżynier, magister inżynier architekt, magister inżynier pożarnictwa, magister inżynier architekt krajobrazu. Drugą z przewidzianych przez przepisy opcji jest uzupełnienie dowolnych studiów wyższych studiami podyplomowymi obejmującymi zagadnienia charakterystyki energetycznej, audytów energetycznych oraz budownictwa energooszczędnego i odnawialnych źródeł energii. Możliwe jest również zostanie audytorem na podstawie uprawnień budowlanych. Tylko wybierając sprawdzoną, renomowaną firmę, masz pewność, że audyt energetyczny będzie przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa i będzie respektowany przez instytucje państwowe.
Jakie dokumenty i informacje są potrzebne do przeprowadzenia audytu energetycznego?
Audyt energetyczny budynków może zostać przeprowadzony w oparciu o dokumenty dostarczające informacji na temat charakterystyki konstrukcyjnej, materiałów wykorzystanych do budowy, rodzajów instalacji, a także urządzeń energetycznych. Jeśli dane przekazane przez klienta okazują się niewystarczające, umawiamy się na wizytę w budynku, gdzie nasi audytorzy samodzielnie dokonują oceny poszczególnych elementów.
Jak często należy przeprowadzać audyt energetyczny?
To, jak często należy przeprowadzać audyt energetyczny, zależne jest od celu, w jakim jest on wykonywany. Na dużych przedsiębiorcach obowiązek ten spoczywa co 4 lata. Jeżeli zamierzasz uzyskać certyfikat energetyczny, po 10 latach od jego wystawienia konieczne jest jego odnowienie. Każdorazowo należy również aktualizować go po przeprowadzonych termomodernizacjach oraz remontach, które mogą wpłynąć na efektywność energetyczną obiektu. Audyt energetyczny Czyste Powietrze jest natomiast wymagany jednorazowo, aby uzyskać poszczególne formy dofinansowania przewidziane przez program.
Co to jest audyt energetyczny typu ASHRAE Level 1, 2 i 3?
ASHRAE to Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Klimatyzacji, którego zadaniem jest szerzenie wiedzy na temat instalacji grzewczych, chłodniczych i klimatyzacyjnych. Podmiot ten tworzy też standardy i zasady normalizacji dla produktów z tego zakresu. Poszczególne poziomy audytu ASHRAE różnią się zakresem prac i poziomem analizy efektywności energetycznej budynku. Istotne jest, aby profesjonalny audytor miał wiedzę z tego zakresu i uwzględniał ją podczas dokonywania oceny u klienta.
Jaka jest różnica między audytem energetycznym a termomodernizacyjnym?
Audyt energetyczny przeprowadzany jest w celu uzyskania certyfikatu efektywności energetycznej budynku. Termomodernizacyjny ma natomiast za zadanie wskazanie, jak efektywność tę można poprawić (np. audyt Czyste Powietrze). W praktyce jednak często obydwa pojęcia używane są zamiennie. Wynika to z tego, że również audyt do certyfikatu energetycznego przeprowadzony przez profesjonalnie zajmującą się tym firmę będzie zawierać informacje na temat przyczyn uzyskanej klasy energetycznej i ewentualnych możliwości jej podwyższenia w przyszłości. Każdy przeprowadzony w ten sposób audyt dostarczy Ci zatem informacji, które będziesz mógł wykorzystać do zaprojektowania termomodernizacji.