Świadectwo energetyczne Gdynia

28 kwietnia 2024 doszło do ważnych zmian prawnych, które dotyczą wszystkich właścicieli nieruchomości. Dotychczas, od 2023 roku obowiązek posiadania dokumentów, jakimi są świadectwa energetyczne (Gdynia), nałożony był wyłącznie na posiadaczy mieszkań lub domów przeznaczonych na sprzedaż bądź wynajem, a także obiektów użyteczności publicznej o określonej powierzchni. Najnowsza nowelizacja sprawia jednak, że konieczne jest posiadanie paszportu energetycznego dla wszystkich nieruchomości, również wybudowanych przed 2009 rokiem. W związku ze zmianami warto wiedzieć, czym jest audyt energetyczny (Gdynia) i kto może go dla Ciebie przeprowadzić.

Świadectwo charakterystyki energetycznej Gdynia – czym jest i co w nim znajdziesz?

Certyfikat energetyczny (Gdynia) wystawiany jest po audycie przeprowadzonym przez uprawniony do tego podmiot, jakim jest nasza firma. Jego cel to określenie klasy efektywności energetycznej domu, mieszkania lub obiektu użyteczności publicznej. Do tego konieczne jest poznanie ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku (w tym wody użytkowej), a także działania wentylacji oraz klimatyzacji. Na tej podstawie można poznać też dane na temat emisji CO2 do środowiska.

Obowiązkowe audyty energetyczne określają klasę energetyczną w przedziale od A+ do G. Ocenę A+ uzyskują budynki korzystające z odnawialnych źródeł energii, które samodzielnie produkują jej więcej, niż zużywają. Na drugim krańcu skali jest ocena G – dla obiektów najmniej efektywnych, zużywających największe ilości energii. Ponadto świadectwa energetyczne mieszkania w bloku, domu lub innego rodzaju nieruchomości określają, co wpływa na uzyskaną klasę efektywności oraz zawierają propozycje termomodernizacji, które mogą ten stan rzeczy poprawić. Być może do zwiększenia efektywności, a zarazem uzyskania oszczędności finansowych na ogrzewaniu, potrzebujesz ocieplić budynek, uszczelnić elewację lub wymienić okna bądź drzwi.

Audyt energetyczny Gdynia – dlaczego jest Ci potrzebny?

Obowiązek posiadania dokumentu, jakim jest świadectwo charakterystyki energetycznej (Gdynia, Warszawa, Kraków i inne miasta w Polsce), wiąże się również z konsekwencjami w przypadku jego braku. W wyniku kontroli na właściciela może zostać nałożona grzywna do 5000 zł. Paszport może również być wymagany przez bank, gdy potencjalny nabywca będzie chciał ubiegać się o kredyt na nieruchomość. Przewiduje się też, że w ciągu najbliższych kilku lat przepisy zostaną zaostrzone. To może spowodować, że wynajęcie lub sprzedaż domów i mieszkań o najniższej klasie energetycznej nie będzie możliwa, a ich właściciele zostaną zobowiązani do przeprowadzenia termomodernizacji. Ponadto warto pamiętać o długofalowym celu tych wszystkich działań, a więc osiągnięciu neutralności klimatycznej. Świadectwo energetyczne (Gdynia) to jeden z wielu małych kroków, które możemy wykonać dla zapewnienia lepszego życia przyszłym pokoleniom.

Skorzystaj z promocji – z kodem GRH10PLUSZN dostaniesz 10% zniżki!

Wybierając naszą firmę, masz pewność, że korzystasz z usług profesjonalistów i audytorów z odpowiednimi uprawnieniami. Uzyskasz świadectwo energetyczne w Gdańsku, Gdyni, a także każdym innym miejscu na terenie naszego kraju. Możemy zarówno dojechać do klienta i przeprowadzić prace na miejscu, jak też wystawić paszport online. W przypadku drugiej opcji konieczne będzie przesłanie do nas odpowiednich dokumentów. Ważność uzyskanego w ten sposób certyfikatu to 10 lat. Jego przedłużenie wiąże się z niższymi kosztami niż w przypadku pierwszego audytu. Należy pamiętać jednak o tym, że może być konieczne uaktualnienie dokumentu nawet przed upływem tego okresu. Będzie to niezbędne, gdy w danym budynku zostaną przeprowadzone prace termomodernizacyjne lub inne remonty mogące wpływać na ilość energii pobieranej przez nieruchomość. Decydując się na nasze usługi, dowiesz się, jakie modyfikacje mogą być przydatne do osiągnięcia wyższej klasy energetycznej. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy doświadczonych specjalistów i dostosuj się do nowych przepisów prawnych.