Świadectwo energetyczne Radom

Od kwietnia 2023 roku na terenie Polski obowiązuje prawo nakładające na właścicieli nieruchomości przeznaczonych na wynajem lub sprzedaż konieczność posiadania dokumentu, jakim jest certyfikat energetyczny (Radom i inne miasta w naszym kraju). W ostatnim czasie przepisy te zostały dodatkowo zaostrzone. Od 28 kwietnia 2024 roku obowiązek ten dotyczy wszystkich domów i mieszkań. Wyjątkiem nie są nawet obiekty wybudowane przed rokiem 2009. Zmiana ta podyktowana jest ustawodawstwem Unii Europejskiej zmierzającym do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez kraje członkowskie do 2050 roku. Zobacz, w jaki sposób uzyskać audyt energetyczny w Warszawie lub innym mieście w Polsce i przekonaj się, czego dowiesz się z tego dokumentu.

Audyt energetyczny Radom

Świadectwo charakterystyki energetycznej (Radom) jest wystawiane na podstawie audytu przeprowadzanego przez uprawnionego audytora energetycznego. Potrzebne są do tego informacje na temat ilości energii, jaka niezbędna jest do ogrzania i ochłodzenia budynku, ogrzania wody użytkowej, a także działania klimatyzacji i wentylacji. Określana jest w ten sposób ilość CO2 emitowanego do środowiska. Informacje te pozwalają na sklasyfikowanie budynku w skali od A+ do G. To oznaczenie klasy efektywności energetycznej, jaką uzyskuje nieruchomość. Ocena A+ zarezerwowana jest dla obiektów produkujących przy użyciu odnawialnych źródeł więcej energii, niż same zużywają. Na drugim końcu skali są domy i mieszkania klasy G – najmniej efektywne i najbardziej szkodliwe dla środowiska. Charakterystyka energetyczna budynku zawiera oprócz oceny również szczegółowy opis oraz propozycje termomodernizacji.

Świadectwo charakterystyki energetycznej Radom – co w przypadku jego braku?

Dokumenty uzyskane w wyniku usługi, jaką jest audyt energetyczny (Radom), już teraz niezbędne są do sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. W przypadku stwierdzenia ich braku w czasie kontroli grozi Ci mandat w wysokości nawet do 5000 zł. Na ten moment klasa energetyczna uzyskana przez budynek nie ma prawnego znaczenia i nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji. Prowadzone są już jednak działania mające na celu wyeliminowanie z rynku domów i mieszkań o klasie energetycznej F oraz G. Prawdopodobnie już za kilka lat niemożliwa będzie ich legalna sprzedaż oraz wynajem, a na właścicielach będzie spoczywał obowiązek przeprowadzenia termomodernizacji. Do modernizacji tych można zaliczyć np. wymianę pieca, ocieplenie budynku, wykorzystanie innego źródła pozyskania energii, czy wymianę drzwi i okien na wyposażenie wyższej jakości. Świadectwa energetyczne (Radom, Warszawa i inne miasta w Polsce) i dane w nich zawarte zaczną mieć zatem wpływ na atrakcyjność nieruchomości oraz decyzje potencjalnych nabywców i najemców.

Skorzystaj z promocji – z kodem GRH10PLUSZN dostaniesz 10% zniżki!

Wybierz usługi naszej firmy, jeżeli chcesz uzyskać certyfikat energetyczny (Częstochowa lub inne miasto w Polsce). Ocena efektywności energetycznej zostanie wykonana przez doświadczonych ekspertów posiadających odpowiednie uprawnienia. Dla wygody naszych klientów oferujemy również możliwość skorzystania z audytu online. Możemy nie tylko dojechać do Ciebie, aby ocenić stan nieruchomości, ale też dokonać oceny na podstawie przesłanych do nas dokumentów. Wówczas wizyta audytora w obiekcie niezbędna jest jedynie wtedy, gdy dane z dokumentacji nie są wystarczające i istnieje konieczność ich uzupełnienia. Świadectwo energetyczne (Radom) zgodnie z obowiązującymi przepisami ma ważność 10 lat od daty jego wystawienia. Jego przedłużenie po upływie tego czasu wiązać się będzie ze znacznie niższymi kosztami niż przeprowadzenie pierwszego audytu. Pamiętaj jednak o tym, że powinieneś uaktualnić certyfikat po każdym przeprowadzeniu termomodernizacji lub innych remontów w budynku mogących mieć wpływ na wynik efektywności energetycznej. Nasz zespół dołoży wszelkich starań, aby każdy z klientów mógł liczyć na kompleksową pomoc, a także rzetelne, fachowe doradztwo w zakresie możliwości przeprowadzenia ewentualnych modernizacji domu lub mieszkania.