Świadectwo energetyczne Sosnowiec

Od kwietnia 2023 roku każdy sprzedający lub wynajmujący nieruchomość w postaci mieszkania, domu wolnostojącego, budynku wielorodzinnego, a także lokalu komercyjnego musi posiadać aktualny certyfikat energetyczny (Sosnowiec) dla danego obiektu. 28 kwietnia 2024 roku w życie weszła kolejna nowelizacja tych przepisów. Od tego momentu obowiązek ten został rozszerzony o właścicieli budynków indywidualnych, wielorodzinnych i mieszkań, także wybudowanych przed 2009 rokiem. Zobacz, czym są certyfikaty energetyczne, kto może je wystawić i jakie informacje dzięki nim uzyskasz.

Audyt energetyczny Sosnowiec

Świadectwo energetyczne (Sosnowiec) to dokument określający klasę energetyczną danej nieruchomości. Jest wystawiany przez uprawnionych do tego audytorów, do których należą również specjaliści z naszej firmy. Do uzyskania dokumentu niezbędne jest przeprowadzenie audytu. Bierze się w nim pod uwagę ilość energii zużywanej przez dany budynek w skali rocznej. Uwzględnia się energię potrzebną do ogrzania nieruchomości, wody użytkowej, chłodzenia, a także działania wentylacji oraz klimatyzacji. Można dzięki temu stwierdzić, ile szkodliwego CO2 jest emitowane przez dom lub mieszkanie do środowiska. Kolejny krok, gdy przeprowadzany jest audyt energetyczny (Sosnowiec) to określenie klasy energetycznej. Obowiązuje skala literowa od A+ do G. Ocenę A+ uzyskują nieruchomości korzystające z odnawialnych źródeł energii (np. fotowoltaiki), które wytwarzają większe ilości energii, niż wynosi ich zużycie. Budynki z oceną G są natomiast najmniej efektywne energetycznie, drogie w utrzymaniu, a przez to również najbardziej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Oprócz tego świadectwo energetyczne (Sosnowiec) stwierdza, jakie termomodernizacje mogą zostać przeprowadzone w danym miejscu, aby poprawić obecny stan rzeczy.

Certyfikat energetyczny Sosnowiec – dlaczego jest Ci potrzebny?

Okazanie dokumentu może być wymagane przez bank w sytuacji, gdy potencjalny nabywca nieruchomości będzie starał się o kredyt na nią. Ponadto na terenie całego kraju przeprowadzane są kontrole. Gdy zobowiązany do tego właściciel obiektu nie będzie miał paszportu energetycznego, grozi mu grzywna ustalana indywidualnie, maksymalnie w wysokości 5000 zł. Unia Europejska nieustannie zaostrza też przepisy, a prace nad osiągnięciem neutralności klimatycznej postępują. Można znaleźć już projekty i przewidywania, mówiące, że ok. 2030 roku nie będzie możliwe wynajęcie ani sprzedanie nieruchomości klasy F lub G. Audyty charakterystyki energetycznej w Katowicach i innych miastach w Polsce już teraz mogą zatem dać wskazówki co do tego, jakie remonty i modernizacje będą niezbędne w danym miejscu w ciągu najbliższych kilku lat.

Skorzystaj z promocji – z kodem GRH10PLUSZN dostaniesz 10% zniżki!

Nasza firma od lat zajmuje się oceną efektywności energetycznej budynków i lokali o różnorodnym przeznaczeniu. Wykonujemy audyty na terenie całej Polski. Świadectwo charakterystyki energetycznej – Sosnowiec, Katowice czy też inny region kraju nie jest dla nas problemem, ponieważ dojeżdżamy do naszych klientów. Oferujemy też świadectwa energetyczne online. Dzięki temu wymagany przez prawo certyfikat otrzymasz bez konieczności wychodzenia z domu i odchodzenia od ekranu komputera. Wystarczy, że wyślesz do nas niezbędne dokumenty, które zostaną przeanalizowane przez nasz zespół specjalistów. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek braki, poprosimy Cię o dosłanie informacji lub umówimy się na wizytę w budynku w celu uzupełnienia danych. Możesz liczyć na profesjonalną pomoc i kompleksową obsługę. Dokładamy również starań, aby każdy z klientów uzyskał informacje na temat możliwych do przeprowadzenia w posiadanej nieruchomości termomodernizacji. Być może wymiana okien, pieca, czy uszczelnienie konstrukcji obiektu pozwoli Ci uzyskać wyższą klasę energetyczną, a dzięki temu również zaoszczędzić na ogrzewaniu. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, napisz maila lub zadzwoń, a odpowiemy na wszelkie pytania i dopełnimy formalności.