Świadectwo energetyczne Olsztyn

Zgodnie z nowelizacją ustawy, która weszła w życie w kwietniu 2023 roku, każdy właściciel nieruchomości, który zamierza ją sprzedać, wynająć lub wydzierżawić, jest zobowiązany do posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Ten dokument istnieje już od wielu lat, ale wcześniej nie był obowiązkowy. Nowelizacja jest wynikiem proklimatycznej polityki Unii Europejskiej. Świadectwo charakterystyki energetycznej pozwala określić energochłonność budynku i przypisać mu klasę energetyczną. Dzięki temu kupujący lub wynajmujący mogą przygotować się na koszty, jakie będą musieli ponieść w związku z ogrzewaniem lub ochładzaniem budynku czy pozyskiwaniem ciepłej wody użytkowej. Warto pamiętać, że audyt energetyczny (Olsztyn), a właściwie jego wynik, rzutuje na wartość mieszkania w oczach nabywców. Od 28 kwietnia 2024 obowiązek sporządzania świadectw energetycznych będzie dotyczył każdego budynku indywidualnego, wielorodzinnego oraz mieszkania w tym tych wybudowanych przed 2009. Dowiedz się więcej o świadectwie energetycznym!

Świadectwo charakterystyki energetycznej Olsztyn – co zawiera?

Jak już wiesz, świadectwo energetyczne mieszkania (Olsztyn) zawiera przypisaną mu klasę energetyczną. Co to oznacza? Każde nowoczesne urządzenie AGD np. pralka, czy zmywarka posiada konkretną klasę energochłonności. Zapewne znane Ci są klasy A, czy A++ z materiałów reklamowych popularnych marek. Podobny system ocen został zastosowany przy określeniu energochłonności budynków i mieszkań. Nieruchomość może otrzymać ocenę A+, A, B, C, D, E, F i G. Budynek, który korzysta tylko ze źródeł odnawialnych i wytwarza więcej energii niż zużywa, otrzymuje najwyższą klasę, czyli A+. Analogicznie budynkowi o największym zużyciu energii przypisuje się klasę G. Obecnie nieruchomość z każdą klasą może zostać wynajęta lub sprzedana, ale kierunek klimatyczny, w którym zmierza Unia Europejska jest dobrze znany, dlatego warto wykorzystać ten czas, by przeprowadzić niezbędne prace modernizacyjne i uzyskać pożądaną klasę energetyczną. Warto podkreślić, że  świadectwo energetyczne (Olsztyn) to nie tylko klasa energetyczna, ale również wskazówki i zalecenia, które zespół audytorski przygotowuje specjalnie dla każdego budynku. Przeprowadzony audyt energetyczny (Rzeszów, Olsztyn, Poznań) to idealna szansa na to, by wykorzystać wiedzę ekspertów oraz ich zaangażowanie i dowiedzieć się, jakie prace termomodernizacyjne przyniosą najlepszy efekt i pozwolą uzyskać wyższą klasę energetyczną.

Skorzystaj z promocji – z kodem GRH10PLUSZN dostaniesz 10% zniżki!

Certyfikat energetyczny Olsztyn

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczy nieruchomości, które są wynajmowane, sprzedawane lub dzierżawione. Mowa tu zarówno o mieszkaniach, domach wolnostojących, jak i budynkach wielorodzinnych oraz lokalach komercyjnych i usługowych. Warto zaznaczyć, że brak dokumentu, jakim jest certyfikat energetyczny (Olsztyn), wiąże się z prawnymi konsekwencjami. Jeśli uprawnione organy dowiedzą się o niedopełnieniu obowiązku jego posiadania, mogą nałożyć na właściciela karę finansową w wysokości nawet 5 tysięcy złotych!

Jak długo ważny jest certyfikat energetyczny?

Świadectwo charakterystyki energetycznej (Olsztyn) jest wydawane na okres 10 lat. Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku przeprowadzenia jakichkolwiek prac o charakterze termomodernizacyjnym, certyfikat traci ważność. Dlaczego? Uszczelnienie okien, ich wymiana, montaż nowego pieca, czy instalacja paneli fotowoltaicznych całkowicie zmieniają profil energochłonności budynku, przez co dotychczasowe świadectwo energetyczne (Olsztyn) przestaje być aktualne. W takim przypadku wystarczy, że wystąpisz o aktualizację istniejącego certyfikatu. Koszt takiej aktualizacji jest znacznie niższy niż przeprowadzenie audytu od podstaw. Nowe świadectwo to szansa na wyższą klasę energetyczną dla Twojej nieruchomości!

Certyfikat możesz zamówić online

Nasza firma to zespół ekspertów z wieloletnim stażem w zakresie audytów energetycznych. Jako uprawniona jednostka przygotowujemy zindywidualizowane, szczegółowe i rzetelne świadectwa energetyczne. Niezbędne formalności załatwisz online. Oferujemy audyty energetyczne (Olsztyn) zarówno mieszkań, domów wolnostojących, jak i lokali komercyjnych. Sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z atrakcyjnych cen! Aktualnie z kodem GRH10PLUSZN dostaniesz 10% zniżki!